Principi

Principi za koje se zalaže Totalna demokratija su:

  1. Pojedinci, voljni da se stave na upravljačko mesto i prihvate odgovornost za svoj rad, biraju se neposredno od članova grupe*.
  2. Svaki član grupe se može kandidovati za funkciju unutar grupe.
  3. Svi članovi grupe imaju obavezu glasanja; u suprotnom ne mogu se smatrati članovima grupe i gube beneficije koje iz tog članstva proizilaze.
  4. Izabrani pojedinci imaju ograničenje u dužini trajanja mandata. Trajanje mandata može biti kraće od predviđenog u zavisnosti od ocene rada izabranih nosioca funkcija od strane članova grupe.

*Članovi grupe su svi građani/ke jedne opštine, npr.

Prva tri, od navedenih principa Totalne demokratije, već su poznata u političkoj praksi i mnogo puta primenjena.

U skladu sa prvim principom, u slučaju naše zemlje, podrazumeva se izmena postojećeg izbornog sistema (uvođenje većinskog umesto proporcionalnog) i, u skladu sa trećim principom, uvođenje obaveze glasanja.

Proporcionalni izborni sistem favorizuje stranačko udruživanje i omogućava stranačku kontrolu skupštine. Uvođenjem većinskog sistema u kome se na jednim izborima bira predsednik opštine koji je istovremeno i njen predstavnik u skupštini, građani direktno odlučuju o tome ko će im, ne samo voditi opštinu, već i predstavljati interese te opštine u skupštini.

Obaveza glasanja bi radikalno izmenila političku sliku u našoj zemlji. Uvođenjem obaveze glasanja jako velika grupa ljudi (na izborima u Srbiji 2022. godine izlaznost je bila manja od 60%) će biti primorana da preuzme svoj deo odgovornosti za zemlju u kojoj žive.

Četvrti i najvažniji princip uvodi mogućnost zadržavanje kontrole nad svojim glasom i nakon izbornog procesa i onemogućavanje njegove zloupotrebe. U slučaju nezadovoljstva postignutim, svaki član grupe ima pravo da povuče svoj glas u bilo kom trenutku; u slučaju gubitka podrške značajnog broja članova grupe mandat prestaje i pokreće se procedura izbora novog nosioca funkcije. Ovaj princip uspostavlja proces merenja efekata rada nosioca funkcija i uvodi se „kazna“ za nesprovođenje obećanja datih biračima koji su glasali za njih.